ЕС глоби китайската онлайн платформа Temu с 200 милиона евро
Китайската онлайн платформа Temu беше санкционирана с 200 милиона евро от регулаторите на Европейски съюз заради недостатъчни ограничения против продажбата на противозаконни артикули, заяви Европейската комисия, представена от " Ройтерс ".
Прочетете още
Санкцията е резултат от първата част на огромно следствие по Закона за цифровите услуги (DSA), което продължава близо две години. Европейските управляващи предизвестяват, че през идващите месеци могат да последват и спомагателни санкции.
Разследването против Temu стартира след тъжби от паневропейската потребителска организация BEUC и 17 нейни национални членове.
Според Европейската комисия компанията не е съумяла да разпознава, проучва и оцени съответно систематичните опасности, свързани с продажбата на противозаконни артикули на платформата и евентуалните вреди за европейските консуматори.
Брюксел подлага на критика и метода, по който Temu употребява системите си за рекомендации и стратегиите за разпространение посредством инфлуенсъри, които съгласно регулаторите могат да засилят разпространяването на противозаконни артикули.
Европейската комисия даде период на компанията до 28 август да показа проект за деяние. След оценка на подхванатите ограничения регулаторите ще решат в границите на два месеца дали платформата извършва условията на европейското законодателство.
" Става дума за ръководство на риска. Това е един от главните стълбове на нашия Закон за цифровите услуги ", съобщи европейският комисар по технологиите Хена Виркунен.
По думите ѝ следствието ще продължи и по други посоки, включително дали дизайнът на платформата основава пристрастяващо държание измежду потребителите, както и дали компанията дава задоволителен достъп до данни за откриватели и регулатори.
Съгласно Закона за цифровите услуги фирмите могат да бъдат глобявани с до 6% от световния си годишен оборот при нарушавания.
Това е втората огромна глоба по DSA, откакто през декември обществената мрежа X на Илон Мъск беше санкционирана със 120 милиона евро.
Прочетете още
Санкцията е резултат от първата част на огромно следствие по Закона за цифровите услуги (DSA), което продължава близо две години. Европейските управляващи предизвестяват, че през идващите месеци могат да последват и спомагателни санкции.
Разследването против Temu стартира след тъжби от паневропейската потребителска организация BEUC и 17 нейни национални членове.
Според Европейската комисия компанията не е съумяла да разпознава, проучва и оцени съответно систематичните опасности, свързани с продажбата на противозаконни артикули на платформата и евентуалните вреди за европейските консуматори.
Брюксел подлага на критика и метода, по който Temu употребява системите си за рекомендации и стратегиите за разпространение посредством инфлуенсъри, които съгласно регулаторите могат да засилят разпространяването на противозаконни артикули.
Европейската комисия даде период на компанията до 28 август да показа проект за деяние. След оценка на подхванатите ограничения регулаторите ще решат в границите на два месеца дали платформата извършва условията на европейското законодателство.
" Става дума за ръководство на риска. Това е един от главните стълбове на нашия Закон за цифровите услуги ", съобщи европейският комисар по технологиите Хена Виркунен.
По думите ѝ следствието ще продължи и по други посоки, включително дали дизайнът на платформата основава пристрастяващо държание измежду потребителите, както и дали компанията дава задоволителен достъп до данни за откриватели и регулатори.
Съгласно Закона за цифровите услуги фирмите могат да бъдат глобявани с до 6% от световния си годишен оборот при нарушавания.
Това е втората огромна глоба по DSA, откакто през декември обществената мрежа X на Илон Мъск беше санкционирана със 120 милиона евро.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




